Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Android Benchmark / Test Uygulamaları Antutu ve Quadrant

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 rating, 1 votes)
Loading...

Bu yazımızda Android işletim sistemli telefon ve tabletlerinizin hızını ölçmenize yarayan, Play Store’un en popüler 3 uygulamasını sizlere tanıtacağız.

Android cihazların çoğalmasıyla karar vermekte bir hayli güçleşmeye başladı. Bu gibi durumlarda arada kaldığınız iki veya daha fazla telefonun benchmark test sonuçlarına bakarak çok daha kolay karar verebilirsiniz. Antutu ve Quadrant uygulamaları ise bize bu işlemleri kolay bir şekilde yapmamıza olana sağlıyor.

İndirmek istediğiniz uygulamanın altında yer alan [  ] li kısımların arasındaki linklere tıklayarak hızlı bir şekilde uygulamaları cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Sizlere bu yazıda inceleyeceğimiz ve kullanımı hakkında bilgi vereceğimiz uygulamaları listeleyecek olursak:

  • AnTuTu Benchmark
  • AnTuTu Tester
  • Quadrant Standart Edition

AnTuTu Benchmark

benchmark

Android işletim sistemli cihazlar için uzun zamandır uygulama geliştiren AnTuTu’un son harikalarından birisi olan AnTuTu Benchmark sayesinde Android telefonumuzu test edebilir ve benzer telefonlarla arasında hız farkını karşılaştırabiliriz. Diyelim elinizde Sony Xperia Z var ve bu telefona AnTuTu Benchmark uygulamasını kurduk ve test kısmından Start Test kısmına bastık uygulama CPU, Hafıza ve diğer pek çok şeyi test ederek telefonunuza bir puan veriyor ve bu puanı kendi sisteminde saklayarak dünya çapındaki diğer Android işletim sistemli cihazlarla karşılaştırmanıza olanak sağlıyor.

antutu 1 antutu 2 antutu 3

Antutu Benchmark’ın yaptığı testler: CPU ve memory, 2D grafik, 3D grafik, Dahili hafıza yazma okuma, SD kart yazma okuma ve ağ bağlantı hızı.

AnTuTu Benchmark indirAPK.com ]

AnTuTu Tester

tester

AnTuTu’nun bir diğer başarılı uygulaması olan AnTuTu Tester ise bize Android cihazımızın donanımlarını test etme imkanı veriyor. Ekran testin, çoklu dokunmatik performans testi ve batarya testi AnTuTu Tester’ın içinde yer alan araçlar.

antutu 1

Uygulama arayüzü oldukça sade ve anlaşılır. Örneğin LCD Test kısmına bastığınızda ekranınızı farklı renklerde gösdererek herhangi bir sorun olup olmadığını ölü piksel bulunup bulunmadığını test edebiliyor. Multi Touch test kısmında aynı anda kaç farklı dokunuşu cihazınızın tanıyabildiğini görebiliyor. Son olarak Battery Test kısmında ise bataryanızın pil tüketimi, ne kadar ısındığı gibi bazı önemli bilgileri görebiliyorsunuz. Batarya testini çalıştırmadan önce cihazınızın en az %95 şarjı dolu olmalı ve şunuda hatırlatalım 5 saatlik bir analiz yaparak cihazınız inceleniyor ardından size sonuçları gösteriyor.

Ayrıca information adlı kısımda uygulamanın menüleri arasında yer alırken bu kısım bize sistemimiz hakkında bilgiler veriyor. Android sürümü, cihaz adı, işlemci bilgileri, hızı, chipseti, hafıza bilgileri, ram ve rom bilgilerini, kernel versiyonu, ekran çözünürlüğü ve daha pek çok şeyi bu kısımda görebiliyoruz.

AnTuTu Tester indirAPK.com ]

Quadrant Standard Edition

quadrant

Bir diğer önemli benchmark yazılımıda Quadrant Standard Edition. Aurora Softworks’ün uzun zamandır üzerinde çalıştığı test uygulamalarından biris olan Quadrant Standart Edition ücretsiz olarak kullanıma sunulurken, Quadrant Professional Edition ve Quadrant Advanced Edition’da ücretli olarak markette yer alıyor.

1 2 quadrant

Quadrant Standard Edition’un çalışma mantığı ve sunduğu özelliklerden bahsedecek olursak:Run Full Benchmark dediğimizde tablet veya telefonumuzu CPU, Memory, I/O ve 2D – 3D gibi bazı testlerden geçiren uygulama buralardan aldıkları puanları daha önceden farklı android cihazlardan alınmış sonuçlara göre sizin test ettiğiniz cihazı yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi karşılaştırabiliyor.

Quadrant Standard Edition indirAPK.com ]

Android Benchmark / Test Uygulamaları Antutu ve Quadrant BENZER İÇERİKLER
Android Benchmark / Test Uygulamaları Antutu ve Quadrant YAPILAN YORUMLAR